Szkoła Przysposabiająca Do Pracy


Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy stanowią integralną część społeczności Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile. Młodzież SPdP nie tylko uczy się jak prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie, ale w miarę możliwości wykorzystywać zdobytą wiedzę i umiejętności potrzebne w dorosłym życiu. Uczniowie biorą czynny udział w większości imprezach ogólnoszkolnych oraz w obradach Samorządu Uczniowskiego organizowanych w Zespole Szkół Gastronomicznych.

Ciągła integracja z uczniami ZSZ i Technikum wpływa na właściwe zachowania i relacje z młodzieżą w pełni sprawną.

 


AKTUALNOŚCI

Rok szkolny 2017/2018

Wycieczka do Wałcza

Rajd Graniczny w Jeziorkach

Pilski Piknik Integracyjny


08.06.2017 – Rajd Kasztanowy

Jesteśmy super, wywalczyliśmy II i III miejsce, zdobywając puchary i godnie reprezentując naszą szkołę!!

W dniu 8 czerwca 2017r. wzięliśmy udział w Rajdzie Kasztanowym organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Rzadkowie. Dwunastokilometrowa trasa rajdu przebiegała przez pola, łąki i lasy prowadząc do Alei Kasztanowej. Poza tym była pełna niespodzianek, zagadek i zadań do wykonania. Rajd to nie tylko dla nas dobra zabawa, ale również edukacja leśna i dużo elementów związanych z ochroną przyrody. Rajd zakończył się integracyjnym piknikiem, rozwiązaniem quizu oraz podsumowaniem naszych zmagań. W rajdzie brało udział 10 drużyn, a my zdobyliśmy II i III miejsce.


06.06.2017 – Miejski Rajd Pieszy

W dniu 06.06.2017 r. odbył się Miejski Rajd Pieszy pod hasłem „Zagadkowe miasto” zorganizowany przez SOSW w Pile. Celem Rajdu było rozwijanie spostrzegawczości poprzez wyszukiwanie różnych miejsc w mieście, a także poznawanie naszego regionu i najbliższej okolicy oraz integracja. Uczestnicy byli podzieleni na zespoły. Każdy zespół miał za zadanie wykazać się umiejętnością rozwiązywania zagadek oraz znajomością naszego miasta, a następnie odnaleźć na trasie rajdu 20 obiektów w mieście i sfotografować je. Zakończeniem Rajdu był wspólny poczęstunek w restauracji McDonald ’s. W Rajdzie brali udział uczniowie z SOSW oraz uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy.

 

 


Robert Kamiński to uczeń z pasją. Uwielbia śpiewać , tańczyć oraz muzykować na instrumentach. W maju uczeń reprezentował Szkołę Przysposabiająca w konkursie piosenki w Chojnicach „ Święto Muzyki” Integracyjny Festiwal Muzyki 2017 dla dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych.  Robert zaprezentował dwa utwory pt. Kołysanka oraz Zakazany owoc i otrzymał wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy !!!!


Turniej Bocci

Świetnie się bawiliśmy i super integrowaliśmy na Turnieju w Bocci w dniu 2  czerwca 2017r.  organizowanym  pod patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego. Turniej zorganizowany był na hali sportowej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Pile. Ale była zabawa, radość i zdrowa rywalizacja.  Pierwszy raz mieliśmy okazję grać i poznać zasady gry w boccię. To super gra , która jest świetną formą poprawy sprawności fizycznej. Byliśmy podzieleni na 4 drużyny i staraliśmy się jak najlepiej, żeby odnieść sukces. Wszyscy wypadliśmy bardzo dobrze  zdobywając medale i dyplomy.


Nadleśnictwo Zdrojowa Góra

 

W dniu 26 maja 2017r. udaliśmy się na wycieczkę do Nadleśnictwa Zdrojowa Góra. Wycieczka w to miejsce to nie tylko dobra zabawa, ale również edukacja leśna i dużo elementów związanych z ochroną przyrody.  Pan leśniczy zapoznał nas z gatunkami ptaków osiadłych, koczujących, wędrujących, zimujących i przelotnych. Opowiedział nas ciekawostki o ptakach pt. Ptasi rekordziści.  Ponadto pokazał najbardziej ciekawe gniazda, które budują różne ptaki. Byliśmy pod wrażeniem tych opowieści. Przyszedł również czas na relaks i w otoczeniu przyrody mieliśmy okazję wyładować naszą energię grając w piłkę, ringo i inne zabawy ruchowe. Koniec wizyty był szczególnie miły, ponieważ pan leśnik rozpalił nam ognisko i piekliśmy smaczne kiełbaski. To bardzo lubimy!!


Spotkanie z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego 

W dniu 25 maja 2017r. gościliśmy uczniów i ich opiekunów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Pile. Celem spotkania była integracja z uczniami SOSW, promocja Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz poprawa  aktywności fizycznej uczniów. Wspólne zabawy na świeżym powietrzu , humor i dobre nastroje sprzyjały integracji. Na koniec spotkania wspólne biesiadowanie przy smacznych kiełbaskach z grilla wywołało wiele radości. Takie spotkania to zawsze czas na wymianę swoich myśli, uwag i porozmawiania z młodzieżą z innej szkoły.


18 maja 2017 – Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy w dniu 18 maja 2017 roku zostali zaproszeni na Dni Otwarte Funduszy Europejskich przez Centrum Edukacji i Pracy w Pile.

Podczas spotkania zostały zaprezentowane projekty unijne, w których mogą brać udział osoby niepełnosprawne. Młodzież uczestniczyła także w dwóch zajęciach warsztatowych prowadzonych przez doradców zawodowych na temat  „Poznaj zawody przyszłości” oraz „Praca w Unii Europejskiej”. Uczniowie wzięli również udział w konkursie, którego zagadnienia dotyczyły Dni Otwartych Funduszy Europejskich zajmując III miejsce.

Spotkanie miało charakter informacyjno-doradczy pomagający uczniom w planowaniu kariery zawodowej.


11.05.2017 – Wizyta w Bibliotece Pedagogicznej

Dnia 11 maja 2017 uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną w Pile. Bibliotekarka p. Lidia Bochan zapoznała nas z działami i organizacją pracy biblioteki. Omówiła również  na czym polega praca bibliotekarza. Wspólnie zastanawialiśmy się jakie prace moglibyśmy wykonywać w bibliotece po ukończeniu szkoły.

Uczestniczyliśmy również w zajęciach bibliotecznych, na których poznaliśmy rodzaj teatrzyku zwanego „ Kamishibai” oraz rozwiązywaliśmy zagadki związane z biblioteką.


Warsztaty Świąteczne w Bibliotece Pedagogicznej w Pile

12.04.2017 rok

Dnia 12 kwietnia 2017 roku wybraliśmy się na warsztaty świąteczne do Biblioteki Pedagogicznej w Pile. Zajęcia przygotowała dla nas pani L. Bochan, która w pierwszej ich części przy tablicy interaktywnej wprowadziła nas w  tematykę wielkanocną. W drugiej część warsztatów  poznaliśmy sztukę zdobienia pisanek woskiem, czyli technikę batik. Ważną częścią naszego spotkania była okazja wykazania się umiejętnościami plastycznymi i stworzenia wspólnie techniką kolażu hasła wielkanocnego, które zabraliśmy do szkoły i wyeksponowaliśmy je na naszej gazetce ściennej w klasopracowni.


 

„Miasto Ogród” – Park na Wyspie

 

  

22 kwietnia w sobotę uczniowie klas 3ia i 3ib zwiedzali Krajową wystawę „Miasto Ogród” ~WIELKOPOLSKA NA WEEKEND~ . W Parku na Wyspie uczniowie oglądali prezentacje wystawców branży ogrodniczej i agroturystycznej, uczestniczyli również w WARSZTATACH RECYKLINGOWYCH.


Wycieczka do Poznania

Wszyscy podczas pobytu w szkole uwielbiamy wycieczki. My mieliśmy okazję wyjechać na wycieczkę do Poznania w dniu 6 kwietnia 2017r.  Już początek był fantastyczny, bo zaczęliśmy od wizyty na lotnisku Ławica w Poznaniu. Przywitano nas tam pięknie przez megafon, dostaliśmy imienny bilet, wszyscy przeszliśmy przez bramki wykrywające metale i inne niebezpieczne materiały. Ale było wrażeń i emocji! Mieliśmy okazję uczestniczyć w pokazie pirotechnicznym oaz zapoznać się z pracą strażaków chroniących lotnisko.  Kolejnym etapem wycieczki była Palmiarnia, gdzie przenieśliśmy się w świat egzotycznych roślin, krainę kolorowych motyli oraz podwodny świat fantastycznych ryb. Wszystko nam się podobało, byliśmy zachwyceni i nie za bardzo zadowoleni, że czas wracać.

 


 Warsztaty garncarskie i to jest to – ciąg dalszy!!!

W dniu 17 marca 2017 r. uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy na warsztatach ceramicznych w Regionalnym Centrum Kultury w Pile przystąpili do drugiego etapu wytwarzania elementów dekoracyjnych z gliny. Po wysuszeniu i wypaleniu w specjalnym piecu  wcześniej uformowanych „zajączków” z gliny uczniowie przystąpili do ich szkliwienia i dekorowania. W trakcie zajęć poznawali różnorodne barwy i faktury wykorzystywane do pokrywania przedmiotów z gliny. Podczas kontaktu ze sztuką młodzież w trakcie świetnej zabawy i w miłej atmosferze mogła wyrażać własne uczucia w sposób niewerbalny rozbudzając aktywność twórczą, wyobraźnię oraz ciekawość świata poprzez realizowanie własnych pomysłów w pracach z gliny i ceramiki.


 

 Klasowy Dzień Kobiet

W dniu 08 marca 2017  roku nasze koleżanki z klasy obchodziły Dzień Kobiet. My chłopaki postanowiliśmy zrobić im niespodziankę i zabrać je na kręgle. Zabawa była świetna i do tego była okazja lepiej się poznać. Miłym akcentem na zakończenie wspólnej gry i zabawy był poczęstunek w postaci najbardziej ukochanej przez młodzież potrawy, czyli pizzy, a dziewczęta otrzymały przygotowane przez kolegów z klasy drobne upominki.


Spotkanie Z Doradcą Zawodowym

W dniu 03 marca  2017 roku w Szkole Przysposabiającej do Pracy odbyło się spotkanie  z doradcą zawodowym z ZPPP w Pile pod hasłem „Jak poradzić sobie z trudnymi sytuacjami”. Podczas spotkania nasi uczniowie bardzo aktywnie dyskutowali o sposobach radzenia sobie ze stresem i analizowali  ich zastosowanie w swoim życiu.


Interaktywny konkurs „Bezpieczny Internet”

3 marca 2016 roku Dawid Pikulik i Jakub Nowicki reprezentowali swoje klasy w szkolnym konkursie „Bezpieczny Internet”, uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu zasad bezpiecznego korzystania z internetu.

 


Warsztaty garncarskie i to jest to!!!

W dniu 24 lutego 2017 r. pomimo deszczowej aury świetnie się bawiliśmy i modelowaliśmy „zajączki” w glinie.  Frajdą było dostać szarą bryłkę gliny, z której mogliśmy wyczarować według własnego pomysłu świątecznego zajączka. Poznaliśmy również wyposażenie pracowni garncarskiej znajdującej się w Regionalnym Centrum Kultury w Pile.  Dzięki pani instruktor dowiedzieliśmy się jak prawidłowo wypala się glinę i jak wygląda specjalny piec do tego przeznaczony. Nasz małe arcydzieła zostawiliśmy w pracowni by zostały wysuszone,  a następnie wypalone w piecu przez 24 godziny w temperatura powyżej 1000 0 C. Praca przy glinie wymaga dużej cierpliwości.

 


 Był sobie pies

W dniu 23 lutego 2017 roku uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy podczas seansu filmowego w kinie Helios pt. „Był sobie pies” w pełni przeżywali akcję filmu wraz z jego bohaterami.

 


Przegląd Kolęd i Pastorałek „Hej kolęda, kolęda”

17 stycznia 2017 roku w Młodzieżowym Domu Kultury „ Iskra” w Pile odbył się Przegląd Kolęd i Pastorałek „Hej Kolęda , Kolęda!” dla dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Wyróżnienie w kategorii soliści grupa starsza zdobyli uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy: Paweł Gołembka i Robert Kamiński.

(Opis imprezy w aktualnościach – miesiąc styczeń)


Nasz udział w WOŚP

WOSP

Podczas  25 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uczeń Robert Kamiński godnie reprezentował Szkołę Przysposabiająca do pracy jako wolontariusz w obsłudze technicznej imprezy organizowanej na naszej hali sportowej.

 


Sukces naszych uczniów

Dnia 11 stycznia 2017 r. przedstawiciele klas 3ia i 3ib reprezentowali Szkołę Przysposabiająca do pracy podczas KONKURSU KOMPUTEROWEGO O TEMATYCE KARNAWAŁOWEJ „ZAPROSZENIE NA BAL KARNAWAŁOWY”. Zadaniem uczestników było przygotowanie w edytorze tekstu szaty graficznej zaproszenia oraz zredagowanie poprawnej treści zaproszenia.

Laureatami konkursu zostali nasi uczniowie:  Robert Kamiński – 3ib i Dawid Pikulik -3ia, którzy zajęli ex aequo I miejsce z uczennicą klasy 1e Gabrielą Gniadzik.

Konkurs organizowały panie Monika Kurzajczyk i Ewa Kuźmińska.


Bliskie spotkanie ze sztuką

20161117_122533 20161117_123429 20161117_124321

 

Dnia 17 listopada 2016 r.  klasa 3ai zwiedziła wystawę malarstwa „Pejzaże i portrety” Józefa Madajczaka, zapoznała się również z twórczością  literacką Alicji Lesińskiej „Wierszyki dla dzieci”. Prace wymienionych artystów prezentowane były w Fili nr 4 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile.


 

Odwiedziny w Bibliotece Pedagogicznej w Pile – 4.11.2016 rok

spdp-5-zdjcie spdp-5-zdjecie spdp-5-zdjecie1 spdp-5-zdjecie-2 spdp-5-zdjecie-3 spdp-5-zdjecie-4 spdp-5-zdjecie-5

Lubimy i kochamy książki

 Dnia 4 listopada 2016 roku wybraliśmy się pomimo deszczu z wizytą do Biblioteki Pedagogicznej w Pile. Mieliśmy okazje dzięki pani L. Bochan zobaczyć jak pracuje się w bibliotece, jakim systemem wypożycza się książki. Ponadto zobaczyłyśmy ogromne zbiory książek zgromadzonych  przez lata

w bibliotece. Najważniejszą jednak częścią naszego pobytu była okazja wykazania się umiejętnościami plastycznymi i stworzenia wspólnie techniką kolażu „ Magicznego Drzewa” . Drzewo to zabraliśmy do szkoły i mamy zamiar przedstawić je na naszej gazetce.Con Anima

image004 image006 image002

Con Anima  to IX Wałeckie Spotkania Artystyczne dla Osób Niepełnosprawnych, które zgromadziły młodzież i osoby dorosłe reprezentujące różne placówki i szkoły z pobliskich powiatów. Celem festiwalu organizowanego przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wałczu jest prezentacja twórczości osób z niepełnosprawnością.  W tegorocznej edycji festiwalu mieli okazje po raz pierwszy zaprezentować  się uczniowie naszej szkoły: Weronika Pałczyńska i Paweł Gołembka. Ich prezentacje wokalne zostały docenione przez jury, które przyznało wyróżnienie.                                                                                                                                 Artystom serdecznie gratulujemy!


„Otrzęsiny klas pierwszych”

spdp-4-zdjecie

W dniu 4.10.2016 roku uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w imprezie zorganizowanej przez SU dla klas pierwszych, a były to „Otrzęsiny”.

Była to świetna zabawa i okazja poznania pozostałych uczniów pierwszych klas. Uczniowie klasy I i b  świetnie się zaprezentowali występując w wykonanych przez siebie fartuszkach z przyczepionymi elementami gastronomicznymi. Uczniowie chętnie brali również udział w konkursach i zabawach godnie reprezentując klasę.Dzień Chłopaka na Bowling

spdp-3-zdjecie

W dniu 30 września 2016 roku nasi koledzy z klasy obchodzili Dzień Chłopaka. My dziewczyny postanowiliśmy zrobić im niespodziankę i zabrać ich na kręgle. Zabawa była świetna i do tego była okazja lepiej się poznać. Dodatkowo gra w kręgle była połączona z dyskoteką, która szczególnie podobała się uczniom.

Miłym akcentem na zakończenie wspólnej gry i zabawy był poczęstunek w postaci najbardziej ukochanej przez młodzież potrawy, czyli pizzy.


08.09.2016 – Spotkanie z Natalię Madaj mistrzynią olimpijską

SONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSC

W czwartek 08 września 2016 r w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile, uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wraz z pozostałymi uczniami uczestniczyli w niecodziennym, historycznym i jedynym w swoim rodzaju wydarzeniu. Wrzeniem braw, okrzykami radości, przy dźwiękach trąbek i innych gadżetów aktywnego kibica, licznie zgromadzona społeczność szkolna powitała polską medalistkę 31 Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, finalistkę wioślarskich regat olimpijskich Natalię Madaj, która dzieląc sukces z Magdaleną Fularczyk-Kozłowską w dwójce podwójnej na dystansie 2000m, miesiąc temu wywalczyła w Brazylii złoty medal.

Pani Natalia Madaj serdecznie wszystkich przywitała, podziękowała za miłe przyjęcie i opowiadając o sobie, trudach w drodze do sukcesu, o radości spełnionych marzeń zachęcała do uprawiania sportu, a swoją szczerością, naturalną radością oraz swobodą wypowiedzi, od razu zdobyła sympatię publiczności. Chętni uczniowie pod okiem pani Natalia mogli na profesjonalnych ergonometrach spróbować swych sił w wiosłowaniu na czas, dowiedzieć się jak używać sprzętu prawidłowo i efektywnie. Na koniec p. Natalia rozdała mnóstwo autografów.


Piknik integracyjny nad Jeziorem Piaszczystym   6.10.2016 rok

spdp-2-zdjecie-2

Dbamy i kochamy przyrodę

 Dnia 6 września 2016 roku wybraliśmy się wspólnie ( klasa III i a oraz  III i b)  na super wycieczkę nad Jezioro Piaszczyste. Pobyt na świeżym powietrzu, świetna wspólna zabawa, a na zakończenie kiełbaska z grilla to właśnie było to co najbardziej pragnęliśmy.

Wszyscy mieliśmy okazję lepiej się poznać, pograć, porozmawiać i nacieszyć się piękną, słoneczną pogodą odchodzącego lata.


 

Rok szkolny 2015/2016

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej Do Pracy   

Bez tytułu


2016.03.15 – Świąteczne spotkanie uczniów SPDP i SOSW  –    zobacz


 

2016.03.07 – Warsztaty garncarskie i to jest to – ciąg dalszy!!!

W dniu 07 marca 2016 r. uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy na warsztatach ceramicznych w Regionalnym Centrum Kultury w Pile przystąpili do drugiego etapu wytwarzania elementów dekoracyjnych z gliny. Po wysuszeniu i wypaleniu w specjalnym piecu  wcześniej uformowanych „wytworów” z gliny uczniowie przystąpili do ich szkliwienia i dekorowania. W trakcie zajęć poznawali różnorodne barwy i faktury wykorzystywane do pokrywania przedmiotów z gliny. Podczas kontaktu ze sztuką młodzież w trakcie świetnej zabawy i w miłej atmosferze mogła wyrażać własne uczucia w sposób niewerbalny rozbudzając aktywność twórczą, wyobraźnię oraz ciekawość świata poprzez realizowanie własnych pomysłów w pracach z gliny i ceramiki.


 

Warsztaty garncarskie i to jest to!!!

W dniu 22 lutego 2016r. pomimo deszczowej aury świetnie się bawiliśmy i lepiliśmy „cudeńka” z gliny.  Ale to frajda kiedy dostajesz do ręki kawałek gliny i nagle z tej nieciekawej bryły powstaje piękna sowa, motyl, serduszko, kotek, podstawka pod kubek i inne. Byliśmy pod wrażeniem jak wyposażona jest pracownia garncarska znajdująca się w Regionalnym Centrum Kultury w Pile.  Dzięki pani instruktor dowiedzieliśmy się jak prawidłowo wypala się glinę i jak wygląda specjalny piec do tego przeznaczony.  Teraz musimy poczekać około  dwóch  tygodni,  żeby nasze arcydzieła się wysuszyły,  a następnie    wylądowały na 24 godziny w piecu, gdzie w temperatura powyżej 1000 0 C ulegną wypaleniu . Praca przy glinie wymaga właśnie takiej cierpliwości.


 

KONKURS NA OKŁADKĘ DO KSIĄŻKI – 09.02.2016

Cały tydzień uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy mieli okazję zapoznać się z pracą w bibliotece zarówno miejskiej jak i szkolnej. Nauczyli się obchodzić z książką, zainteresowali się czytelnictwem i korzystaniem z czytelni. Była to edukacja zarówno zachęcająca do czytania jak i do korzystania z książek. Ogłoszony „Konkurs na okładkę do książki ‘’ zmotywował uczniów do pracy nad dekoracyjną okładkę. W dniu 9 lutego 2016r. nastąpiło podsumowanie konkursu. Pani dyr. Urszula Mrall oraz pan Krzysztof Bruzda ocenili prace konkursowe, niestety mieli duży problem z ustaleniem pierwszych miejsc ponieważ poziom prac był bardzo wyrównany. Ostatecznie ustalili jednak zwycięzców oraz wyróżnienia.

A oto wyniki konkursu:

I miejsce Bartek Zalewski

II miejsce Dawid Pikulik

III miejsce Ania Śwital i Sebastian Kolat

Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali zasłużone wyróżnienia i upominki.


Wizyta w Muzeum Stanisława Staszica – 8 i 11.02.2016

            W dniach 8 i 11 lutego 2016 roku udaliśmy się do Muzeum Stanisława Staszica znajdującego się na ul. Browarnej w Pile. Pan historyk Muzeum tak ciekawie opowiadał o życiu i działalności wielkiego pilanina, że otwieraliśmy szeroko oczy. Zapamiętaliśmy najważniejsze daty i wydarzenia z historii naszej ojczyzny związane ze Stanisławem Staszicem. Szczególnie spodobały się nam ważne słowa uwieńczone na tablicy pamiątkowej opisujące krótko Stanisława Staszica – „Szczodrobliwy opiekun nauk. Przyjaciel i dobroczyńca ludu”.


Wizyta w Bibliotece Miejskiej.

            W dniach 2 i 3 lutego 2016 roku mieliśmy wyjątkową okazję złożyć wizytę w bibliotece publicznej w Pile. Dzięki sympatycznym paniom bibliotekarkom zapoznaliśmy się z działami i organizacją pracy biblioteki. Szczególnie podobał nam się dział multimedialny, gdzie mogliśmy posłuchać z e-booka muzyki oraz fragmentu książki „Ania z Zielonego Wzgórza”. Natomiast dzięki panu Krzysztofowi Bruzda i spotkaniu w bibliotece szkolnej poznaliśmy części składowe książki oraz zasady zachowania się w bibliotece. Zachęceni i zmotywowani wypożyczyliśmy książki, chociaż dla niektórych była to pierwsza wypożyczona książka z biblioteki.


Świąteczne spotkanie z uczniami

ze Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Pile – 15.12.2015

W dniu 15 grudnia 2015 roku uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy gościli uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Pile w ramach spotkań integracyjnych „Starsi – Młodszym”. Spotkanie przebiegało w świątecznym nastroju przy dźwiękach kolęd. Uczniowie wspólnie dekorowali pierniczki oraz wykonywali ozdoby świąteczne w postaci bombek o różnych kształtach. Zarówno pierniczki w polewie czekoladowej z lukrowymi zygzaczkami jak i ozdobione według własnego pomysłu bombki choinkowe prezentowały się okazale.


Tworzymy ozdoby świąteczne – 14.12.2015

W dniu 14 grudnia 2015 roku uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Muzeum Okręgowym w Pile mieli okazję podziwiać pięknie wyrzeźbione w drewnie szopki bożonarodzeniowe oraz uczestniczyć w ciekawych warsztatach przedświątecznych. Podczas spotkania młodzież z dużym zaangażowaniem własnoręcznie wykonywała ozdoby świąteczne zarówno nawiązujące do tradycji jak i ozdoby bardziej współczesne. Do ich tworzenia wykorzystywali kolorowy papier, klej, nożyczki i nitkę. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, a uczniowie po jego zakończeniu wracali w wesołych nastrojach z własnymi „ wyczarowanymi choinkowymi cudeńkami ”.


Bella i Sebastian 2 – 09.12.2015

W dniu 09 grudnia 2015 roku uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy podczas seansu filmowego w kinie Helios pt. „Bella i Sebastian 2” w pełni przeżywali akcję filmu i wraz z jego bohaterami wyruszyli na wyprawę poszukiwawczą urozmaiconą w niesamowite przygody.


 

Świąteczny konkurs komputerowy – 7.12.2015


 

Twój Piękny Uśmiech – 02.12.2015

W dniu 02 grudnia 2015 roku uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w spotkaniu z zakresu profilaktyki pod hasłem „Twój piękny uśmiech”. Zajęcia poprowadziła higienistka szkolna, która przygotowała prelekcję na temat higieny jamy ustnej. Wszyscy uczniowie otrzymali kolorowe broszury opisujące ważne zasady dbania o zęby.


Ach te Andrzejki !!!

W dniu 30 listopada 2015r. świetnie się bawiliśmy i pełni nadziei wróżyliśmy. Oczywiście najważniejsze było lanie wosku, ale wróżby oparte o numerologię, rzucanie kostkami do gry, wróżenie z kart, wybieranie sobie swojej ulubionej liczby czy przestawianie butów wywoływało mnóstwo emocji i radości. Dobrze , że obok wróżb znalazł się czas na degustację drobnych wypieków przygotowanych wcześniej przez obie klasy .

Było wesoło, zagadkowo, ciekawie i sympatycznie w gronie przyjaciół.


Trzech Muszkieterów” – 13.11.2015

W dniu 13 listopada 2015 r. uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wyszli na spektakl teatralny pt. „Trzech Muszkieterów”. Sztuka teatralna poruszała problem dopalaczy wśród młodzieży. Nasza młodzież mogła w ciekawy sposób poznawać i utrwalać zachowania sprzyjające zdrowiu.


Akademia z okazji Święta Niepodległości – 10.11.2015

Dnia 10 listopada 2015 roku odbyła się  w hali sportowej akademia  z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W uroczystości uczestniczyli uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wraz z  uczniami klas pierwszych, drugich i trzecich technikum, którzy obejrzeli krótką „powtórkę” z lekcji historii naszego kraju. Program słowno-muzyczny przygotowały panie: Monika Wiśniewska, Alicja Komorowska, Joanna Danielewicz wraz z uczniami klasy I h, II h, I c, IIa.

Akademia


Lampiony z dyni – 26–30. 10.2015

W ostatnim tygodniu października, czyli 26 – 30 X na zajęciach z przysposobienia do pracy królowała „ Dynia”. Dynia może dostarczyć   sporo inspiracji zarówno kulinarnych jaki  i estetycznych Młodzież ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy przygotowywała smaczne potrawy i przetwory z tego warzywa takie jak: karbonara dyniowa, leczo dyniowe, zupa z dyni, czy dynia marynowana.

Z wydrążonych dyń młodzież zaprojektowała i wykonała lampiony. Przy świetnej zabawie wykrawała w niej różne wzory. Gotowy lampion po podświetleniu stanowił fantastyczną dekorację naszej klasopracowni wprowadzając miły nastrój podczas zajęć lekcyjnych.


„Zdrowe przetwory domowe” – wyjście SOSW – 27.10.2015

W dniu 27.10.2015 roku uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w spotkaniu pod hasłem „Zdrowe przetwory” zorganizowanym w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pile.

Podczas spotkania nasza młodzież prezentowała wykonane przez siebie przetwory z dyni i jabłek, a pani Janina Kubiak przedstawiła wraz z młodzieżą ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy prezentację multimedialną na temat „Zdrowe przetwory domowe” połączoną z grą edukacyjną. Uczniowie brali również udział w konkursach i zabawach tematycznych związanych ze zdrowymi przetworami domowymi.

Zajęcia te pozwoliły nie tylko na integracje młodzieży i wspólne wesołe spędzenie czasu, ale także na przypomnienie i utrwalanie wiadomości na temat zdrowego stylu odżywiania się szczególnie zimą.


Październikowe wyjścia na Bowling

W dniu 12 i 26 października 2015 roku w ramach integracji zespołów  klasowych uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy odbyły się wspólne wyjścia na Bowling w Hotelu Gromada w Pile. Uczestnicy aktywnie i przyjemnie spędzali czas. Podczas gry w kręgle w atmosferze zdrowej rywalizacji i świetnej zabawy uczniowie zawiązywali nowe, przyjazne relacje.


Piknik pod hasłem „Ziemniaczane Święto” – 05.10.2015

Dzięki zaproszeniu pani Teresy Chmiel (mamy naszej absolwentki) w dniu 05.10.2015 roku uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy mieli okazję uczestniczyć w wykopkach i w zbieraniu plonów z działki. Podsumowaniem pracy było wspólne biesiadowanie na świeżym powietrzu. Pogoda i humor wszystkim dopisywał. Na koniec uczniowie  zostali obdarowani workiem ziemniaków aby mogli w szkole na zajęciach z przysposobienia do pracy przygotować pyszne potrawy.


Klasowy Dzień Chłopaka – 30.09.2015

W dniu 30 września 2015 roku uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy obchodzili Dzień Chłopaka. Odbyły się liczne gry i zabawy integrujące młodzież. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili, a chłopcy otrzymali przygotowane przez koleżanki z klasy drobne upominki.Na zakończenie imprezy klasowej wszyscy uczniowie zasiedli do stołu   wspólnie w miłej atmosferze cieszyli swe podniebienia witaminowym deserem.


Wycieczka do Nadleśnictwa Zdrojowa Góra – 10.09.2015 

Dbamy i kochamy przyrodę

 Dnia 10 września 2015 roku odbyła się zarówno integracyjna jak i edukacyjna wycieczka uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy do Nadleśnictwa Zdrojowa Góra. Podczas wycieczki uczniowie zapoznali się z zasadami zachowania w lesie. Uczestniczyli w prelekcji na temat ochrony środowiska oraz zapoznali się z pracą leśnika. Świat przyrody jest dla nas wszystkich bardzo ważny, szanujemy nasze cenne bogactwo. Ciągle uczymy się zasad ekologii,  w każdych działaniach   chcemy żyć w zgodzie z naturą.

Wizyta w Zdrojowej Górze uświadomiła uczniom jak ważny dla ludzi jest las i jakie znaczenie ma dla człowieka.Na terenie Nadleśnictwa uczniowie uczestniczyli również w grach i zabawach ruchowych na świeżym powietrzu, którym towarzyszyła miła atmosfera.

Podsumowaniem wspaniałej zabawy było przygotowanie pod nadzorem opiekunów ogniska, przy którym uczniowie piekli kiełbaski. Pogoda i humor wszystkim dopisywał.


Celebrowanie tradycji urodzinowych w naszych klasach

Wrześniowi jubilaci: Ania, Paweł i Sebastian


Najbardziej uwielbiamy tworzyć  cudowne potrawy !!!

Jak w „Top szefie” „walczymy „ w kuchni!!   Podejmujemy każde nawet najbardziej trudne wyzwania!!!  Pracujemy pod nadzorem naszego wyrozumiałego szefa, który jest spokojny i zawsze udziela dobrych rad.  Tworzymy wciąż nowe i ciekawe potrawy wykorzystując nasze regionalne produkty. Zwracamy uwagę na zdrowe potrawy bogate w witaminy, składniki mineralne, węglowodany i białko.  Robimy zdjęcia każdej nowej potrawy i następnie ocenimy smak i cieszymy się z kolejnego sukcesu. Ostatnie nasze potrawy nie odbiegają od pokazywanych w Kuchni TV . Chcecie wiedzieć jakie to posłuchajcie i oglądajcie na ilustracjach: tort naleśnikowy, zapiekanka warzywna, leczo cukiniowo  – dyniowe,  carbonara dyniowa, placki ziemniaczano – dyniowe,  ziemniaki pieczone nadziewane masą serową, kuleczki ziemniaczane pieczone, knedle ze śliwkami,  babka ziemniaczana,  surówka owocowo – warzywna, kopytka z kapusta duszoną,  rogaliki krucho – drożdżowe z marmoladą.  Kochamy gotować!!!


Nasz uczeń Radek Sołtysiak zdobył srebrny medal na XIV Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Los Angeles!!!


 

Kolejny wieli sukces naszego ucznia Radka Sołtysiaka!!

Radek zdobył złoto!!! 


 

Nasze potrawy

W okresie od września do połowy listopada sporządziliśmy liczne potrawy, które w przyszłości wykorzystamy w naszym domu.  Tworzymy wciąż nowe i ciekawe potrawy wykorzystując nasze regionalne produkty. Zwracamy uwagę na zdrowe potrawy bogate w witaminy, składniki mineralne, węglowodany i białko.  Robimy zdjęcia każdej wykonanej potrawy i następnie ocenimy smak i cieszymy się z kolejnego sukcesu. Ostatnie nasze potrawy nie odbiegają od pokazywanych w Kuchni TV . Chcecie wiedzieć jakie to pooglądajcie je na ilustracjach: tort naleśnikowy, zapiekanka warzywna, leczo cukiniowo  – dyniowe,  carbonara dyniowa, placki ziemniaczano – dyniowe,  ziemniaki pieczone nadziewane masą serową, kuleczki ziemniaczane pieczone, knedle ze śliwkami,  babka ziemniaczana,  surówka owocowo – warzywna, kopytka z kapusta duszoną,  rogaliki krucho – drożdżowe z marmoladą.  Kochamy gotować!!!

 

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy biorą czynny udział w większości imprezach ogólnoszkolnych oraz w obradach Samorządu Uczniowskiego organizowanych w Zespole Szkół Gastronomicznych.

Ciągła integracja z uczniami ZSZ i Technikum wpływa na właściwe zachowania i  relacje z  młodzieżą w pełni sprawną.

 

 


10 czerwca uczniowie naszej szkoły wspólnie z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

brali udział w III Miejskim Rajdzie Pieszym pod hasłem Zieleń w mieście. Podzieleni na grupy zmierzyli się z zadaniem odnalezienia na wyznaczonej trasie kilkunastu roślin opisanych w specjalnie przygotowanych zielnikach. Uczniowie z uwagą obserwowali przyrodę miasta, poznali nazwy wielu roślin oraz przygotowali dokumentację fotograficzną swoich poszukiwań. Na mecie rajdu czekały desery w restauracji McDonald’s.

Informacja o szkole i naborze  zobacz.

Aktualności z życia szkoły pobierz.