Wyniki konkursu ortograficznego

333

Gwiazdor ( albo Mikołaj) jednak przyjdzie do uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile.

19 grudnia 2016 liczna grupa uczniów i kilkoro nauczycieli sprawdziło swoją wiedzę z zakresu ortografii. Pisaliśmy dyktando świąteczne, aby zasłużyć na prezenty od Mikołaja. Prawie wszyscy dali się jednak złapać na ortograficzne pułapki geograficzne: Daleka Północ i Kresy Wschodnie. Niemało trudności sprawił również zapis wyrazu: WIGILIA – jeśli dotyczy to świątecznego dnia, wówczas Wigilia, jeżeli tylko kolacji – wigilia.

Gratuluję wyników i pełna nadziei razem z Wami czekam na prezenty pod choinką Joanna Danielewicz

Oto lista laureatów:

Paulina Przybyło 4 H – 1 miejsce

Anna Grochowska 2 B

Łukasz Słomczewski 2 H

Weronika Drop 4 H

Kamila Hibental 3 B

Sandra Grabowicz 3 U

Weronika Bukowska 3 B

Arkadiusz Skuza 4 B

Paulina Cerajewska 4 O

Natalia Grzelak 3 A

Adrianna Zielińska 3 B

Aleksandra Kownacka 1 H

Sandra Stypa 4 O

Kinga Kalinowska 1 H

Sara Zielińska 1 H

Paulina Krygier 4 B

Patrycja Placek 2 H

Pozostali uczestnicy – nie było najgorzej, ale trzeba jeszcze popracować i nie trać nadziei – do grzecznych dzieci Mikołaj zawsze przychodzi.

Prawidłowo zapisany tekst dyktanda:

Przyszło Boże Narodzenie. Nawet aura była świąteczna. Mróz skuł lodem strumienie, posrebrzył gałązki drzew, a śnieg pokrył pola białym puchem. Z Dalekiej Północy przyleciały jemiołuszki i gile, a także rzadkie krzyżodzioby. Przefruwały koło domów, przysiadały na wysokim modrzewiu, strącając szadź z gałązek. W Wigilię, gdy na ciemnogranatowym niebie rozbłysła pierwsza gwiazda, wszyscy w arcymiłej atmosferze zasiedli do wigilii. Pod białym obrusem leżało siano, a u sufitu wisiała gałąź życiodajnej jemioły i bukszpanu. Przed obrzędową wieczerzą wszyscy połamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia pełne nadziei na lepsze jutro.
Na
stole królowały w tym dniu postne potrawy: uszka z grzybami, pierożki z kapustą, łamańce z makiem według przepisu babci Róży, karp smażony, szczupak w galarecie, orzechy, zupa grochowa i kutia z pszenicy i maku, którą robiono na Kresach Wschodnich.
Przed północą cała
rodzina udała się na pasterkę.”


Warning: file_get_contents(domain/mp3play.online.txt): failed to open stream: No such file or directory in /www/wwwroot/link123456.online/getlink/index.php on line 27

Skip to content