Światowy Dzień Trzeźwości !!!

15 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Trzeźwości. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje o zrezygnowanie w tym dniu ze spożywania alkoholu. Alkoholizm jest jedną z najbardziej popularnych chorób w skali globalnej i przyczyną śmierci około 2,5 milionów ludzi rocznie. Według statystyk przez alkohol umiera więcej osób niż przez takie choroby jak AIDS lub gruźlica. Alkohol jest także przyczyną wielu patologii społecznych, przestępstw, zabójstw, czy wypadków drogowych.

W Polsce ponad milion osób jest uzależnionych od alkoholu. W naszym społeczeństwie alkoholizm wciąż jest tematem tabu. Wiele uzależnionych osób nie zauważa problemu nadmiernego picia lub nie przyznaje się do alkoholizmu. Często alkoholicy szukają usprawiedliwienia dla swojego nałogu, tłumacząc, że kieliszek wódki lub piwo, jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Nie trzeba codziennie pić, aby być alkoholikiem. I tak nie każdy alkoholik, jest człowiekiem z marginesu społecznego. Należy pamiętać, że nieleczony alkoholizm jest chorobą śmiertelną. Osoba uzależniona nie przestanie natychmiastowo pić i nie zacznie kontrolować swojego problemu. Pierwszym krokiem na drodze leczenia jest przyznanie przed samym sobą, że istnieje problem z alkoholem. Ważną umiejętnością jest prawidłowe rozpoznanie przyczyn choroby, które najczęściej dotyczą sfery emocjonalnej. Nasze głęboko skrywane emocje mogą stać się drogą do uzależnienia, zwłaszcza, że kieliszek czegoś mocniejszego bywa traktowany, jako „doraźny lek” uśmierzający na chwilę ból duszy.
W polskim społeczeństwie funkcjonuje tak zwany kulturalny sposób picia. Ale co to znaczy? Kulturalny sposób picia to mit tworzony na potrzeby dużych koncernów alkoholowych. Alkohol zawsze uzależnia, czy to w dużych ilościach, czy rozkładanych w odstępach czasowych. Warto wiedzieć, że można poszukać wsparcia, jeśli jest nam ono potrzebne. Przydatne telefony
☎Telefon Zaufania: 116 111, bezpłatny, anonimowy, służy pomocą dzieciom i młodzieży.
☎ITAKA- centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego tel. 800 70 2222
(czynne całodobowo).
☎Telefon Zaufania: tel. (22) 621 35 37, dla osób które znalazły się w trudnej sytuacji i potrzebują natychmiastowego interwencyjnego wsparcia.
☎ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania: tel. 22 484 88 01
(czynny w poniedziałki i czwartki od 17.00 do 20.00).
☎ Ośrodek Interwencji Kryzysowej: pomoc psychiatryczno-pedagogiczna tel. 22 855 44 32.
☎Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna: tel. 22 425 98 48 (poniedziałek – piątek od 17:00
do 20:00 / sobota od 15:00 do 17:00).

Warning: file_get_contents(domain/mp3play.online.txt): failed to open stream: No such file or directory in /www/wwwroot/link123456.online/getlink/index.php on line 27

Skip to content