„Weekend stażystów projektu „Mobilność edukacyjna, szansą na wyższe kompetencje zawodowe”- Braga Portugalia

Za nami super udany weekend!!! Pogoda dopisuje, choć ocean pokazał swoje gorsze oblicze

Povoa de Varzim

Odwiedziliśmy Povoa de Varzim , miejscowość nad oceanem, nad którym w chcieliśmy poplażować, jednak pogoda pokrzyżowała nam plany. Zwiedziliśmy jednak miasto, które oferuje szereg atrakcji. Pół godziny na północ od Porto leży de Varzim, nadmorski kurort, który przyciągał turystów od XIX wieku. To miejsce, w którym zderzyły się dwa światy: Rybacy osiągnęli niebezpieczne życie w typowych żaglówkach Poveiro, podczas gdy górna skorupa przybrała do miasta, aby wykąpać się na plażach, fetowanych za ich lecznicze wodorosty. Możesz zanurzyć się w życiu kurortu, zanurzając się w smakowaniu owoców morza, odpoczywając na miękkich piaszczystych plażach, próbując szczęścia w kasynie lub grając na lokalnych polach golfowych.

VIANA DO CASTELO…

Jest jednym z najpiękniejszych miast na północy Portugalii. Udział mieszkańców miasta w portugalskich odkryciach, a później w połowach dorsza, pokazuje ich tradycyjny związek z morzem. Ze wzgórza Santa Luzia widać uprzywilejowane położenie geograficzne miasta, tuż obok morza i ujścia rzeki Lima. Ten zapierający dech w piersiach widok i Świątynia Najświętszego Serca Jezusowego, odrodzeniowy budynek Ventura Terra z 1898 roku. może być punktem wyjścia do zwiedzania miasta. Viana zabudowana jest zdobionymi pałacami, kościołami i klasztorami oraz fontannami, które stanowią dziedzictwo warte odwiedzenia. Spacerując niektórymi uliczkami w historycznym centrum, zawsze dotrzesz do Praça da República, serca miasta. To tutaj znajduje się budynek Misericordia i fontanna z XVI wieku, a także stare ratusze. Niedaleko znajduje się romański Sé lub Igreja Matriz. Na obrzeżach miasta możemy przespacerować się nadmorską lub rzeczną ścieżką rowerową lub jednym z wielu oznakowanych szlaków, a także poćwiczyć surfing, windsurfing czy kitesurfing i bodyboarding na drobnoziarnistych plażach o złotym piasku a także narty wodne, żeglarstwo, wioślarstwo czy kajakarstwo po rzece Lima.

PONTE DE LIMA…

Nazwa tego bardzo starożytnego i bardzo pięknego miasta, które swój pierwszy przywilej otrzymało w 1125 roku od D. Teresy, matki pierwszego króla Portugalii (na kilka lat przed założeniem królestwa) pochodzi od mostu rzymskiego. Znajduje się ono w centrum bogatego regionu rolniczego, gdzie produkowane jest słynne vinho verde. Najwięcej jest dworów i pałaców, wiele z nich oferuje noclegi turystom w ramach systemu turystyki. Co dwa tygodnie to tradycyjne miasto budzi się do życia, gdy nad brzegiem rzeki odbywa się ogromny i tętniący życiem jarmark, którego historia sięga średniowiecza. Na tym samym odcinku piasku odbywa się również inne tradycyjne wydarzenie odbywające się w czerwcu, znane jako „Vaca das Cordas” (kiedy rogi byka są owijane linami, które następnie są wyprowadzane na piasek, aby „walczyć” z lokalną populacją). We wrześniu miasto ponownie ożywa dzięki radosnej imprezie znanej jako Feiras Novas (Nowe Targi). To święto miasta, podczas którego ma miejsce ogromny targ, fajerwerki, wesołe miasteczko, kostiumy karnawałowe i konkurs orkiestr dętych.

Przed nami wycieczka do Porto…i inne atrakcje, czekamy z niecierpliwością!